Aktuálně 2015

Železniční neštěstí Horažďovice

V úterý 4. srpna 2015 došlo ve 13:17h ke srážce dvou rychlíků nedaleko železniční stanice Horažďovice-předměstí na Klatovsku. V obou vlacích cestovalo kolem sto padesáti cestujících, z toho 49 ve dvou vykolejených vagonech.

 

Zdravotnická záchranná služba byla o neštěstí informována bezprostředně, zhruba dvě minuty po nehodě. Předběžný odhad hovořil o cca třiceti zraněných. Okamžitě se rozběhl řetězec záchranných operací. Na místo bylo vysláno sedm vozidel záchranné služby ZZSPk z Horažďovic, Sušicka, Klatovska a vrtulník letecké záchranné služby AČR Plzeň – Líně. Požádány o výpomoc byly i středočeská a jihočeská záchranná služba. Obě nám poskytly své vrtulníky, ZZSJčk také výjezdovou skupinu z nedalekých Strakonic. Na přilehlém poli byla zřízena provizorní ošetřovna. Pro případ většího počtu zraněných krajské zdravotnické operační středisko krom výše zmíněných prostředků na místo vyslalo dalších pět převozových sanitek. Zdravotničtí záchranáři u nehody spolupracovali s hasiči, policisty a železničáři.

Celkem bylo vyšetřeno a ošetřeno zhruba padesát osob. Jednalo se o sedm středně těžce zraněných a osm lehce zraněných pacientů. Ti byli převezeni letecky či pozemní cestou do nemocnic v Plzni (2), Klatovech (7), Sušici (3), Českých Budějovicích (1) a Strakonicích (2). Zbývajících 35 lidí bylo ošetřeno na místě a po vyšetření propuštěno domů. Nikdo z pacientů nebyl v bezprostředním ohrožení života. Mezi ošetřenými jsou i dva strojvůdci, kteří utrpěli stresovou reakci. Akce na místě nehody byla ukončena ze strany zdravotnické záchranné služby podle slov tiskové mluvčí Lenky Ptáčkové ve 14:52h, poté byli ostatní cestující přemístěni na nádraží v Horažďovicích, kde čekali na náhradní dopravu pod dohledem lékaře záchranné služby, poslední do 15:51h. Následně se všechny výjezdové skupiny postupně vrátily na své výjezdové základny.