Aktuálně 2015

Záchranáři vyučovali resuscitaci na Šumavě i v Žihli

19. září 2015 se konala oblíbená akce s názvem Bezpečná Šumava, která uzavřela letní sezonu. Projekt je určen nejen pro rodiče s dětmi.

Jedná se o přehlídku techniky a vybavení Integrovaného záchranného systému a dalších záchranných složek působících na Šumavě. Společně s kolegy naši záchranáři z oblasti Klatovy návštěvníky seznamovali se systémem Zdravotnické záchranné služby v Plzeňském kraji. Návštěvníci si mohli prohlédnout náš sanitní vůz a veškeré vybavení včetně všech přístrojů. Pro ukázky základní neodkladné resuscitace posloužilo výukové torzo, na kterém si PNP všichni mohli vyzkoušet. Spousta dotazů na naši práci byla důkazem, že veřejnost činnost zdravotnických záchranářů zajímá. Pořadatele i záchranáře zase potěšila vysoká účast veřejnosti.
Další edukační akce se uskutečnila ve Výcvikovém středisku Žihle - Poustky. Tady naši záchranáři z oblasti Plzeň venkov vyučovali první pomoc žáky osmých a devátých tříd Základní školy z Ústí nad Labem. Dvaadvacetičlenné skupině mladých mužů a slečen vysvětlili, jak vlastně rozpoznat zástavu oběhu a na celé plejádě resuscitačních modelů předvedli praktické ukázky oživování. Zmínili také přínos nově rozmisťovaných AED přístrojů. Díky kompletnímu vybavení záchranáři ukázali dětem i rozšířenou resuscitaci včetně defibrilačního výboje. Nejvíce času pak účastníci věnovali samotnému nácviku nepřímé srdeční masáže na výcvikových modelech, aby měly děti možnost si vše náležitě "osahat". Pro mnohé z nich bylo překvapením, jak je oživování fyzicky náročné. K nácviku se připojily i dvě paní učitelky, což žáky dále motivovalo. Šlo o oboustranně příjemně strávený čas. Děti byly milé, pozorné a nebály se zeptat na cokoli, co souvisí s činností zdravotnických záchranářů i voláním na tísňovou linku 155.