Aktuálně 2018

Velikonoce 2018 - 561 výjezdů, výbuch PB lahve, ale také úraz parašutisty

 Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje absolvovali během čtyřech velikonočních svátků celkem 561 výjezdů.

 Potěšitelná je zejména skutečnost, že během prodlouženého víkendu na rozdíl od předchozích let nedošlo na silnicích Plzeňského kraje k žádné tragické dopravní nehodě. Standardní je i celkový počet výjezdů, který nijak nevybočuje z běžného průměru. Za poměrně klidné služby záchranáři "vděčí" pravděpodobně mimořádně chladnému počasí, které nepřálo výletům ani sportování.

 K několika pozoruhodným událostem však zdravotničtí záchranáři přece jen vyjížděli. Už během páteční noci ošetřovali například muže, kterého v Přešticích napadl a údajně škrtil bratr. Mediální pozornost si vysloužil i mladý parašutista, který si při doskoku na letišti v Líních poranil dolní končetinu. Všechny složky IZS včetně vrtulníku LZS pak vyrážely během Bílé soboty do obce Břízsko, kde v domě explodoval plyn z desetikilové propanbutanové lahve. Záchranáři na místě ošetřili ženu narozenou v roce 1944 a muže narozeného v roce 1956. Oba s popálenými obličeji a končetinami následně transportovali pozemní cestou na urgentní příjem FN Plzeň.

 Páteční, sobotní i nedělní večery samozřejmě provázala celá řada napadení, která se v souvislosti s konzumací alkoholu odehrávají především v centru Plzně. Několik pacientů s depresemi a sebevražednými myšlenkami skončilo v péči psychiatrů. Bohužel došlo i k závažnému zneužití záchranné služby, kdy oznamovatel nahlásil zdravotnickému operačnímu středisku pád muže z okna v Dřevěné ulici v Plzni. "Po příjezdu dvou našich výjezdových skupin se na místě muž již nenacházel. Policii se ho následně podařilo najít a ukázalo se, že je pouze silně opilý a celou situaci s pádem z okna si s kamarádem vymysleli," uvedl k události tiskový mluvčí krajských záchranářů Martin Brejcha.

 Dopravní nehody, které se odehrály například v Nýrsku, Senci u Plzně, Bolešinech nebo Kaznějově, způsobily naštěstí postiženým jen lehčí zranění. Letečtí záchranáři ale zasahovali v sousedním Karlovarské kraji, kde na přechodu pro chodce přímo v centru Mariánských Lázní vyhasl lidský život a další dva účastníci nehody byli zranění.

 Potěšitelná je zejména skutečnost, že během prodlouženého víkendu na rozdíl od předchozích let nedošlo na silnicích Plzeňského kraje k žádné tragické dopravní nehodě. Standardní je i celkový počet výjezdů, který nijak nevybočuje z běžného průměru. Za poměrně klidné služby záchranáři "vděčí" pravděpodobně mimořádně chladnému počasí, které nepřálo výletům ani sportování.

 K několika pozoruhodným událostem však zdravotničtí záchranáři přece jen vyjížděli. Už během páteční noci ošetřovali například muže, kterého v Přešticích napadl a údajně škrtil bratr. Madiální pozornost si vysloužil i parašutista, který si při doskoku na letišti v Líních poranil dolní končetinu. Všechny složky IZS včetně vrtulníku LZS pak vyrážely během Bílé soboty do obce Břízsko, kde v domě explodoval plyn z desetikilové prapanbutanové lahve. Záchranáři na místě ošetřili a následně do nemocnice transportovali ženu narozenou v roce 1944 a muže narozeného v roce 1956. Oba s popálenými obličeji a končetinami transportovali pozemní cestou na urgentní příjem FN Plzeň.

 Páteční, sobotní i nedělní večery samozřejmě provázala celá řada napadení, která se v souvislosti s konzumací alkoholu odehrávají především v centru Plzně. Bohužel došlo i k závažnému zneužití záchranné služby, kdy oznamovatel nahlásil zdravotnickému operačnímu středisku pád muže k okna v Dřevěné ulici v Plzni. "Po příjezdu našich posádek se na místě muž již nenacházel. Policii se ho následně podařilo najít a ukázalo se, že muž je pouze silně opilý a celou situaci s pádem z okna si s kamarádem vymysleli," uvedl k události tiskový mluvčí krajských záchranářů Martin Brejcha.

 Dopravní nehody, které se odehrály například v Nýrsku, Senci u Plzně, Bolešinech nebo Kaznějově, způsobily naštěstí postiženým jen lehčí zranění. Letečtí záchranáři ale zasahovali v sousedním Karlovarské kraji, kde na přechodu pro chodce přímo v centru Mariánských lázní vyhasl lidský život a další dva účastníci nehody byli zranění.

 Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký

rv 9