Aktuálně 2018

Kamion najel do 250 lidí. Na Rozvadově proběhlo největší záchranářské cvičení

 Vedle dálniční odpočívky na hraničním přechodu Rozvadov – Weidhaus se koná povolené shromáždění 250 mladých lidí. Do davu ve vysoké rychlosti najíždí kamion, jehož řidič byl postižen náhlou srdeční příhodou. Ještě před tím se střetne se třemi osobními automobily. Za sebou zanechává spoušť. Na místě umírá 15 osob, pětašedesát je zraněno těžce a osmdesát pět lehce. Dalších osmdesát lidí utrpí psychický otřes…

 Přesně takový scénář mělo prověřovací cvičení všech složek IZS, které se konalo v pondělí 21. května pod taktovkou Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Jednalo se o historicky největší a nejnáročnější cvičení na území Plzeňského kraje. Uskutečnilo se díky projektu přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb GÜRD.

 Vše vypadalo velmi realisticky. Jako první se na místě ocitli policisté, kteří zajišťovali bezpečnost shromáždění společně s jednou výjezdovou skupinou RZP. Po parkovišti se válela torza mrtvých těl, která zapůjčila barrandovská filmová studia. Nářek zraněných a hysterie psychicky otřesených. Všude „krev“ a utrhané končetiny. Nasimulovány byly i skutečné dojezdové časy, první posily záchranářů dorazily na místo po čtrnácti minutách od vzniku nehody, vrtulník letecké záchranné služby po třiadvaceti minutách.

 „Cílů cvičení byla dlouhá řada,“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička. „Pokud bych měl vyjmenovat ty hlavní, šlo především o procvičení spolupráce s bavorskou zdravotnickou záchrannou službou, prověření havarijního plánu Plzeňského kraje i našeho traumatologického plánu či zdokonalení součinnosti mezi jednotlivými složkami IZS. Podobných cvičení jsme již absolvovali mnoho, ovšem nikdy nešlo o akci tak velkého rozsahu jak počtem zraněných, tak zasahujících. Další lidé zde pracovali v rámci pozorovatelů, rozhodčích nebo poskytovali psychosociální podporu.“

 „Veškeré dění koordinovalo Zdravotnické operační středisko ZZS Pk, které bylo pro ten den posíleno o čtyři operátory. Abychom procvičili také spolupráci se zdravotnickými zařízeními v Plzeňském kraji, pacienty jsme rozváželi podle priorit a postižení do nemocnic tak, jak by to probíhalo ve skutečnosti,“ dodává tiskový mluvčí zdravotnických záchranářů Martin Brejcha.

 Na místě hromadného neštěstí zasahovalo třicet výjezdových skupin ZZS Pk, stejný počet sanitek Bavorského červeného kříže přijel z Německa. Několik dalších posil poskytly také sousední kraje, tedy karlovarský, středočeský a jihočeský. Lehce zraněné pak odvezly převozové sanitky a speciální autobus Hasičského záchranného sboru. Nejzávažněji postižené naopak dva vrtulníky LZS z Plzně - Líní a Bavorska.

 Celá akce ukázala, že všechny složky IZS jsou připraveny na jedničku i pro případy nenadálých katastrof. A že pokud jde o záchranu životů, hranice neexistují.

Text a foto: Vítězslav Sladký

ROZ 1  ROZ 2  ROZ 3

 ROZ 4  ROZ 5  ROZ 6 

ROZ 7  ROZ 8  ROZ 10

ROZ 11  ROZ 12  ROZ 13 

ROZ 14  ROZ 15  ROZ 16

ROZ 17  ROZ 18  ROZ 19 

ROZ 20  ROZ 21  ROZ 23

ROZ 22