Aktuálně 2018

V Plzni spadl vrtulník. Záchranáři jsou na místě

 V Plzni na Borských polích spadl dnes v podvečer privátní čtyřmístný vrtulník Robinson R44. Ještě krátce před svým pádem kroužil v nízké výšce nad plzeňským náměstím Republiky. Následně se zřítil na jednu z hal zinkovny. V útrobách stroje americké výroby zahynuli čtyři lidé.

  Zdravotnickým záchranářům byla událost oznámena krátce před půl šestou. Na místo okamžitě vyrazily čtyři výjezdové skupiny ZZSPK a vrtulník LZS, který situaci monitoroval ze vzduchu, neboť nebylo hned zřejmé, zda ve zmíněném výrobním podniku nejsou další zranění. Záchranáři ve spolupráci s ostatními složkami IZS zahájili resuscitaci zraněných. Ta byla bohužel vzhledem v mechanizmu úrazu neúspěšná.

 Dle svědků vrtulník letěl nad terénem, nezvládl manévr, přetočil se na bok a následně spadl. Dle některých došlo k výbuchu. Vrtulník zůstal viset na konstrukci budovy, jejíž statika je pravděpodobně porušena. Uvnitř naštěstí nikdo zraněný nebyl. Na místo momentálně míří kriminalisté a pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Podle našich informací se jednalo o letoun registrace OK-BAJ patřící firmě Workpress Aviation s.r.o.

 Robinson R44 je čtyřmístný lehký vrtulník vyráběný od roku 1992 americkou společností Robinson Helicopter Company. Robinson R44 vychází konstrukčně z menšího dvoumístného modelu Robinson R22. Společně se svým menším sourozencem patří celosvětově k nejrozšířenějším typům vrtulníků. V ČR je jich registrováno několik desítek, většina patří soukromým majitelům. Cena cca 10 let starého stroje se pohybuje kolem šesti miliónů korun. Vrtulník stejného typu se zřítil také u Plas v srpnu 2016, kdy zahynul bývalý pilot letecké záchranné služby a examinátor Českého leteckého úřadu.

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký

r44