Aktuálně 2018

Krajští záchranáři se stali součástí přehlídky k 100. výročí republiky

Dnešní státní svátek probíhá ve znamení oslav 100. výročí České republiky. Na velkolepé přehlídce v Praze na Letné nechyběli ani záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje se svojí technikou.

Vozy zdravotnických záchranných služeb, a to ze všech čtrnácti krajů České republiky, se staly součástí slavností přehlídky na Evropské třídě. Kolona vyrazila na hodinovou jízdu ve 14:00. Málokdy se podaří, aby se na jednom místě takto předvedly výjezdové skupiny všech krajských záchranek. Jsme rádi, že se to při oslavách 100 let samostatného státu podařilo. Je to mimo jiné i důležitý symbol vzájemné spolupráce mezi složkami IZS. Byť má každá záchranka svého zřizovatele, společně usilujeme, nehledě na hranice krajů, abychom našim pacientům poskytli co nejrychleji tu nejlepší možnou péči. Naší ZZS PK reprezentovali kolegové z rokycanské výjezdové základny a vůz Volkswagen T6 č. 229 z výjezdové základny Plzeň - Bory. Přítomen byl i ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička a tiskový mluvčí Martin Brejcha.

Zároveň pražská ZZS HMP uspořádala na Letenské pláni výstavu současné i historické záchranářské "flotily". K vidění byly nejen speciály Golem a Atego, ale také například slavné "dvanáctsettrojky", páteřní typ českých záchranářů od 70. do 90. let dvacátého století či Mercedes Benz v úpravě Binz, který si zahrál i v několika filmech a seriálech.

Nedělní hodinová vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa, která začala ve 14 hodin, byla největší v historii samostatné České republiky. Účastnilo se jí přes 3500 vojáků včetně aktivních záloh, policistů, strážníků, zdravotnických záchranářů, celníků a hasičů. Přítomní byli i příslušníci slovenské armády. Po Evropské třídě v Dejvicích projelo celkem 236 kusů techniky. Přehlídka se i přes nepřízeň počasí setkala s obrovským zájmem veřejnosti. Z hlavní tribuny dění sledovaly špičky politické reprezentace v čele s prezidentem České republiky Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK, ZZS HMP

Letná 2  Letná 3  Letná 1