Aktuálně 2020

Plzeňští záchranáři používají unikátní Baby Pod

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje začala využívat další unikátní transportní prostředek. Nese název Baby Pod 20 a je určen k transportu novorozenců a malých dětí zejména po překotných porodech doma nebo v terénu.

Nový Baby Pod umožňuje bezpečný a tepelně komfortní transport právě porozených a malých dětí až do hmotnosti 8kg. Jedná se pilotní projekt, záchranáři z Plzně jsou zatím patrně jediní, kteří Baby Pod využívají. Až do nedávné minulosti transporty novorozenců probíhaly pokud možno v inkubátorech, v případě větší dojezdové vzdálenosti od Plzně pak v běžném vozidle RZP. Řeč je samozřejmě o primárních zásazích v terénu, transporty novorozenců mezi nemocnicemi záchranka stále realizuje ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň ve větších a pro patologické novorozence lépe vybavených inkubátorech.
 Baby Pod 20 je umístěn ve vozidle inspektora provozu a během uplynulých dvou uměsíců byl použit již čtyřikrát. Samozřejmě ne vždy může Zdravotnické operační středisko inspektora na místo vyslat, protože operuje po celém Plzeňském kraji a čas dojezdu k místu porodu by neměl být dlouhý, ideálně do dvaceti minut. 
 "Baby Pod je vyroben z obdobných materiálů, které se používají ve Formuli 1. Základem je lehká skořepina s uhlíkovými vlákny obložená pěnou, jež tlumí nárazy. Víko je samozřejmě průhledné, abychom mohli dítě vizuálně kontrolovat. Nechybí malá vakuová matrace s pásy k upnutí dítěte. V případě nutnosti lze také využít jednorázovou vyhřívací matraci, která se za 60 - 90sekund zahřeje na teplotu kolem čtyřiceti stupňů na dobu dvou hodin," vysvětluje vedoucí inspektor provozu ZZS PK Antonín Pojeta s tím, že celý Baby Pod se následně upne k nosítkům sanitního vozu. Statistika ukazuje, že zdravotničtí záchranáři pomáhají rodit v terénu zhruba šestkrát za rok, běžné transporty do porodnice jsou samozřejmě v řádu stovek ročně.

Text: Vítězslav Sladký
Foto: Martin Brejcha

box