Aktuálně 2020

Vodní záchranáři pomáhají i mimo vodní plochy. Teď vyrazili krotit koronavirus

Zcela nové role se zhostili členové Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, které jsme v Plzeňském kraji zvyklí obvykle vídat v období léta v rychlých člunech na vodní nádrži Hracholusky.

 V současné koronavirové době se vodní záchranáři rozhodli ulevit Zdravotnické záchranné službě a ujali se přepravy odběrových sester, které na základě rozhodnutí Krajské hygienické stanice jezdí provádět odběry k pacientům s podezřením na koronavirus do jejich domácností. „Vodníci“, jak se se členům VZS ČČK běžně říká, tak nastoupili dobrovolně do první linie v boji proti současné celosvětové pandemii. Jejich činnost koordinuje Zdravotnické operační středisko ZZS PK v součinnosti s KHS. Pro krajské záchranáře je velkou výhodou, že už touto činností nemusí blokovat svého inspektora provozu, jako v prvních dnech epidemie. Vodní záchranáři vyjíždějí primárně každý den, v případě potřeby při velkém množství odběrů je ZZS PK schopná operativně vyslat do terénu další dva vozy.

 Za pacienty vodní záchranáři vyrážejí terénním vozem Ford Ranger, který poskytuje výhodu odděleného přepravního a nákladního prostoru. Od 23. března 2020 realizovali stovky odběrů a najezdili tisíce kilometrů. Výjezdovou skupinu tvoří dobrovolník VZS jakožto řidič a odběrová sestra z Fakultní nemocnice Plzeň. Koordinaci zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje. Po každodenní dvanáctihodinové službě je vozidlo pečlivě dekontaminováno a připraveno na další den. Členové VZS tuto činnost provádí bezplatně s tím, že finance na palivo zatím čerpají z peněz přidělených na provoz v letní sezóně. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje jim děkuje za výbornou spolupráci.

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: FeeZe

vzs