Aktuálně 2020

ZZS PK se připojila 12. května k celorepublikovému houkání

V úterý 12. května, kdy tradičně slavíme Mezinárodní den zdravotních sester, se ve 12 hodin rozezněly kostelní zvony a sirény na vozidlech zdravotnických záchranných služeb po celé ČR na dobu jedné minuty.

 Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Asociací záchranných služeb a Českou biskupskou konferencí tak vyjádřily poděkování všem pracovníkům ve zdravotnictví za jejich mimořádné nasazení v boji s koronavirem.

 „Všichni zdravotničtí pracovníci byli, jsou a budou při řešení těchto krizových situací našimi hrdiny a já jim za jejich nasazení v boji s koronavirem nesmírně děkuji. Jejich práce byla, s ohledem na závažnost situace, kterou nikdo z nás ještě nezažil, velmi fyzicky i psychicky náročná. Cílem jejich každodenního snažení bylo minimalizovat případný přenos nákazy při kontaktu nemocného s dalšími osobami a zabránit šíření infekčního onemocnění. Právě díky nim se nám to podařilo,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 Mezinárodní den sester (ošetřovatelství) připadl právě na 12. květen díky výročí narození Florence Nightingalové, jež se narodila britským rodičům 12.5. 1820 v italské Florencii. Je právem považována za hrdinku a konstruktérku moderního ošetřovatelství. Jako nejvyšší uznání obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první žena britský Řád za zásluhy pro britské impérium.  Stala se druhou nejpopulárnější osobností z viktoriánské doby po královně Viktorii.

 Právě letos, kdy slavíme 200. výročí od narození Florence Nightingalové, je práce všech záchranářů, lékařů a sester daleko víc na očích kvůli světové pandemii koronaviru a nemoci covid-19. Není pochyb o tom, že jejich práce si zaslouží obdiv, uznání a velké poděkování. A snad i nejen morální ocenění. Zvuky sirén se rozezněly i na vozidlech zdravotnické záchranné služby po celém Plzeňském kraji. Děkujeme, že jste s námi.

 Vznik myšlenky podpořil i ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička: "V současné "covidové době" se potýkáme s různými věcmi, na které jsme nebyli zvyklí a o některých bychom před pár měsíci řekli, že nejsou ani možné... Potýkáme se s nárůstem počtu výjezdů k suspektním či pozitivním pacientům s onemocněním COVID 19, stále větší část své pracovní doby trávíme ve speciálních oblecích, operátoři ZOS čelí denně nadměrnému počtu volání nesouvisejících s neodkladnou péčí a tak dále. S tím vším roste u všech psychická zátěž. Přesto doufám, že nejen dnešní symbolická akce naznačuje, že se začínáme vracet k normálnímu životu a užijeme si v rámci možností letošní krásné jaro i léto," doufá Pavel Hrdlička. 

 Sounáležitost potvrdily i ostatní složky IZS, když přijely sestřičkám poděkovat!

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký a archiv redakce 

RV 4  Florence