Aktuálně 2020

Den tísňové linky 155 proběhne letos 15.5. jen symbolicky

 Tři roky po sobě prezentovaly zdravotnické záchranné služby svou národní tísňovou linku 155. Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, právě s odkazem na tísňovou linku 155, která představuje pojítko mezi zdravotnickými záchranáři a těmi, kteří potřebují pomoc.

 Zatímco tři předchozí ročníky probíhaly na vybraných frekventovaných místech (v případě Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v OC Olympia Plzeň), letos epidemiologická situace nedovolí, aby se záchranáři s veřejností osobně potkali. Není dovoleno shromažďování více jak deseti osob, do 17. května platí nouzový stav a zároveň se zaměstnavatelé snaží právě operátory tísňové linky 155, jichž je v zemi na 10 miliónů obyvatel pouze něco přes 400, chránit před veřejností a rizikem nákazy. Čtvrtý ročník Dne tísňové linky 155 tudíž proběhne pouze symbolicky.

 Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou vystudovaní zdravotničtí záchranáři, anebo zdravotní sestry se specializací. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta.

 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout. Každých 15 sekund na některém ze čtrnácti operačních středisek zazvoní telefon, každou půlminutu vyjíždí v ČR záchranáři na pomoc pacientům. Celkově miliónkrát za rok… Operátoři pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat zásadní chybu. V současné době navíc řeší i spoustu dalších úkolů souvisejících se světovou pandemií nemoci covid-19, například koordinují provoz odběrových sanitek.

 Vzpomeňte si na nás a všichni společně doufejme, že za rok se opět sejdeme nad neodkladnou resuscitací, ale také vážnými i veselými příhodami z tísňové linky 155 !

Text: Vítězslav Sladký

Foto a grafická úprava: Mária Svobodová 

IMG 20200123 142913 1 1