Aktuálně 2020

Neštěstí v kraji neubývá. Boural i jednaosmdesátiletý řidič kamionu

 Už na konci května jsme upozorňovali na rostoucí počet tragických dopravních nehod v Plzeňském kraji. Motoristé si bohužel naše varování nevzali k srdci. Přibyly i další úrazy.

 Zvláštní dopravní nehoda se udála už v pátek 5. června u obce Kokořov, kde řidič nákladního vozu nedal přednost pětačtyřicetilété řidičce Fordu Mondeo. Na nehodě by nebylo nic tak mimořádného, kdyby za volantem kamionu neseděl jednaosmdesátiletý muž (!). ZZS PK na místě ošetřila tři zraněné osoby. "Žena narozená v roce 1975 byla transportována letecky do Fakultní nemocnice Lochotín na emergency s těžkými zraněními. Pozemní posádkou byla do nemocnice v Rokycanech převezena žena narozená v roce 1991 s lehkými zraněními. Muž narozený v roce 1939 byl po ošetření lékařem ZZS ponechán na místě," uvedla tisková mluvčí krajských záchranářů Mária Svobodová. Nehoda ihned vyvolala bouřlivé diskuse, zda takto staří senioři patří za volanty vozidel, potažmo autobusů nebo náklaďáků.

 V sobotu pak došlo během pouhé čtvrthodiny ke dvěma střetům aut s cyklisty. V prvním případě vyjel nezletilý chlapec z polní cesty před projíždějící vůz Seat Alhambra a při střetu utrpěl zranění, se kterým musel být transportován do nemocnice. O chvíli později došlo ke střetu cyklisty s osobním vozem Honda Accord na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Hunčice. Cyklista při střetu spadl na kapotu vozu, rozbil čelní sklo a utrpěl zranění, se kterým byl po ošetření transportován do nemocnice.

 Další dopravní nehoda se stala v sobotu kolem deváté večer na nájezdu na dálnici D5 u Ejpovic ve směru od Plzně, kde řidič se Škodou Fabia nezvládl řízení, vyletěl ze zatáčky a s vozem skončil v odvodňovacím příkopu. Kolem půlnoci vyjížděly následně všechny složky IZS ke Lhotě pod Radčem na Rokycansku, kde osobní auto Kia Ceed vyjelo do příkopu a narazilo do mostku. Řidič narozený v roce 1990 byl se středně těžkým poraněním letecky transportován do plzeňské Fakultní nemocnice.
Na silnicích se bohužel i umíralo. V neděli kolem čtvrté hodiny ráno došlo na 51. kilometru dálnice D5 ve směru z Prahy na Rozvadov k tragické dopravní nehodě. Turecký řidič kamionu na rekonstruovaném úseku dálnice náhle vyjel mimo vozovku, v plné rychlosti narazil do odstaveného bagru a převrátil se na bok. Zhruba čtyřicetiletý cizinec neměl šanci ve zdemolované kabině přežít a přes veškerou snahu záchranářů zemřel.

 Černá série pokračovala i v pondělí, kdy byl například sražen osobním automobilem a středně těžce zraněn pětatřicetiletý chodec na Prokopově třídě v Plzni. I ten skončil v plzeňské Fakultní nemocnici. Plzeňskému kraji se ovšem nevyhnuly ani další tragédie. Pozornost vzbudil zejména pravděpodobně sebevražedný čin, kdy se v neděli odpoledne za hojného provozu vrhnul teprve dvacetiletý mladík z kostelní věže na klatovském Náměstí Míru. Zdejší Černá věž je nechvalně známým místem sebevrahů. Ani tentokrát nemohl mladý muž pád z téměř sedmdesátimetrové výšky přežít a přivolaný lékař mohl pouze konstatovat smrt. V pondělí odpoledne pak byla nalezena utonulá žena v potoce v Kralovicích. Ani jí již nemohli záchranáři pomoct a na místo byla krom koronera přivolána i kriminální policie.

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký

rv 2