Aktuálně 2020

Záchranáři varují: Přibývá úrazů i otrav houbami

 Začínající prázdniny vždy přináší zvýšený počet dopravních nehod, dětských úrazů a také tonutí.

 Zatímco celorepublikově první prázdninový víkend zaznamenal rekordní počet úmrtí při dopravních nehodách, na silnicích Plzeňského kraje naštěstí k fatálním ztrátám na životech nedošlo. Po celý víkend ovšem docházelo k vážným úrazům cyklistů – téměř šedesátiletý muž se vážně zranil v Mutěníně, čtrnáctiletý chlapec havaroval na kole na šumavském Špičáku, další cyklista byl nalezen se zraněním na vozovce v Chlumčanech. Kuriózní střet dvou cyklistů na elektrokolech pak zaměstnal záchranáře v neděli na cyklostezce u Dolan. Všichni zranění byli transportováni do nemocnic.

 Zcela zbytečně se svým životem hned v pátek zahazardoval motorkář, který se rozjel po poli a pokusil se přeskočit poměrně frekventovanou silnici číslo 26 u Horšovského Týna. Téměř dvacetimetrový skok se muži narozenému v roce 1986 nepovedl a musel jej vrtulník LZS transportovat se středně těžkým zraněním na urgentní příjem FN Plzeň.

 Jako téměř každé prázdniny, ani letos se první víkend neobešel bez utonutí. V neděli 5. července byl u hráze Velkého Boleveckého rybníka nalezen sedmdesátiletý muž bez známek života. Lékař mohl bohužel již jen konstatovat smrt a k ohledání těla byl přivolán koroner. Shodou okolností u stejného rybníka tonula před týdnem dokonce devětasedmdesátiletá seniorka, kterou se však po krátké resuscitaci podařilo oživit. V Plzeňském kraji se také objevily první otravy houbami. V pátek večer se například přiotrávili na Radnicku dva senioři, které musela zdravotnická záchranná služba transportovat do nemocnice. Nejednalo se přitom o první letošní případ.

 Záchranáři důrazně všechny varují, aby zcela zbytečně nehazardovali se svými životy a chovali se natolik zodpovědně, aby na letní prázdniny neměli tragické vzpomínky. A to nejen za volanty a řídítky, ale také u rybníků, řek či zahradních bazénů. Co se týče hub, mělo by vždy platit známé pravidlo, že houbaři sbírají a konzumují jen ty druhy, které bezpečně znají. Zejména pozor na některé druhy žampiónů a bedel, které jsou jedovaté.

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Martin Brejcha 

prohlídky 2