Aktuálně 2020

Záchranáře zaměstnává nejen covid, ale také vážné úrazy

Jak jsme již uváděli, plzeňské krajské zdravotnické záchranáře v současné době zaměstnávají zejména výjezdy k indikovaným, ale i neindikovaným výjezdům ke covid pozitivním pacientům.

 Řada z nich přitom nepotřebuje intenzivní péči během transportu, ani pobyt v nemocnici. Nejen u starší generace převládá vlivem mediálního šílenství strach z vážného průběhu nemoci nebo dokonce ze smrti. O víkendu například na zdravotnické operační středisko volala mladá žena s tím, že desinfikuje a „ozařuje“ v mikrovlnné troubě veškeré potraviny, není nakažená, ale má zcela nezvladatelný strach ze smrti na koronavirus. Podobná volání jsou v současnosti celkem běžná. 
 Mimo pandemie ale záchranáři v posledních dnech řešili řadu velmi závažných úrazů a nehod. Jen za sobotu 31. října se stalo několik dopravních nehod se zraněním jejich účastníků. Tentýž den pak došlo k pádu šestnáctiletého chlapce ze skály. Mladík vyrazil se svojí sestrou na Kamýckou skálu, což je oblíbený turistický cíl nedaleko Švihova. Zřejmě mu podklouzla noha na vlhkém povrchu a zřítil se z asi desetimetrové výšky. Na místo okamžitě vyrazily všechny záchranné složky. Hasiči chlapce transportovali z nepřístupného terénu k sanitce zdravotnické záchranné služby a záchranáři následně pacienta transportovali se středně těžkým zraněním do Fakultní nemocnice Plzeň.
 V neděli 1. listopad v podvečer se Zdravotnické operační středisko ZZS PK podílelo dokonce na mezinárodní záchranné operaci, když na žádost německých kolegů vysílalo vrtulník LZS AČR z Líní u Plzně k závažné dopravní nehodě u Waldmünchenu, kde automobil srazil několik chodců.
 Neštěstí neubylo ani v pondělí. Kolem půl druhé odpoledne došlo mezi obcemi Lužany a Přeštice ke smrtelné dopravní nehodě. Muž ročník 1988 zde v plné rychlosti přejel do protisměru a narazil do těžké nákladní soupravy převážející písek. Ve zcela zdemolovaném voze Opel Corsa na místě zahynul. Příčinu nehody šetří policie, spekuluje se i o sebevražedných úmyslech řidiče osobního vozu.
 Rovněž neslučitelná zranění se životem utrpěla šestapadesátiletá žena, která v úterý nad ránem vstoupila pod nákladní vlak nedaleko železniční zastávky Plzeň – Křimice. I zde svědci uváděli, že žena několikrát v minulosti hovořila o sebevraždě. Za poslední dva týdny se přitom jedná již o pátou oběť střetu s vlakem na území Plzeňského kraje, což je samozřejmě rekordní číslo.
 Krajští zdravotničtí záchranáři nabádají: Nehazardujte se životem a dávejte na sebe i v dnešní pohnuté době pozor.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Martin Brejcha a HZS PK

prohlídky 2  nehod 3