Aktuálně 2021

Záchranáři "jedou" na maximum. Počty výjezdů překračují rekordy

Počty výjezdů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje překračují veškeré historické rekordy. Přesto se záchranáři stále setkávají s neuvěřitelným jednáním některých občanů.

 V pondělí 1. března padl další historický rekord v počtu výjezdů ZZS PK. 241 akcí za 24 hodin. O mnoho lepší to nebylo ani následující den, kdy zdravotničtí záchranáři zasahovali 217 krát. Průměrné denní počty výjezdů se přitom až do prosince loňského roku držely kolem sto sedmdesáti za den. Přestože už došlo k navýšení počtu výjezdových skupin v Plzni či na Tachovsku, jsou záchranáři kapacitně na maximu svých možností. 
 V současné době jsou až dvě třetiny všech výjezdů na covidové pacienty, ať už se jedná o laboratorně potvrzené případy nemoci covid-19, nebo o tzv. suspekní pacienty, kteří sice nebyli dosud testovaní, ale mají příznaky nákazy koronavirem. Přestože naprostá většina obyvatel současná nařízení dodržuje, stále se záchranáři setkávají s naprosto šokujícími případy. V pondělí například zasahovali v jedné z firem na Přešticku u mladíka, který nejenže byl v zaměstnání s příznaky covidu (který se u něho následně potvrdil), ale zároveň byl pod vlivem amfetaminu. Poté, co přímo v zaměstnání zkolaboval, musel být transportován do nemocnice. Další z mužů si rovněž s příznaky covidu-19 v pátek v podvečer vyrazil nakoupit do jednoho z obchodních center na Slovanech, kde se mu udělalo nevolno a zjistil, že se již vlastními silami nedokáže dostat zpět domů. Zavolal si tedy záchrannou službu přímo do átria obchodního domu.
 "Mnohdy nás volají lidé k poměrně banálním příznakům a zároveň se dušují, že nikam nechodí a nepřišli do styku s koronavirem. Když však přijedeme do jejich domácnosti, zjistíme, že celá rodina už má týden kašel a zvýšenou teplotu. Leckdy vůbec nechápou, že by si měli před naším příjezdem z důvodu naší i jejich ochrany nasadit respirátory nebo alespoň roušky," uvádí jeden ze záchranářů, který každodenně k pacientům vyjíždí a dodává, že pak se lze jen těžko ubránit pocitu marnosti.
 Přetížení však nejsou jen záchranáři, ale také veškeré nemocnice v kraji. "Jen za poslední dva dny jsme transportovali několik pacientů s covidem do nemocnic v Praze nebo Berouně. V pondělí ve večerních hodinách jsme dokonce jednoho z pacientů zaplněné Sušické nemocnice převáželi k hospitalizaci až do Nového Města na Moravě, což je zhruba 300 kilometrů daleko. Museli jsme kvůli tomuto transportu narychlo postavit novou výjezdovou skupinu, abychom zároveň byli schopní na Sušicku zajistit neodkladnou akutní péči," říká mluvčí záchranářů Mária Svobodová. Zahlcené je i personálně posílené Zdravotnické operační středisko ZZS PK, kde tísňová linka 155 vyzvání téměř nepřetržitě.
 Český zdravotnický systém je nebývale robustní. Řekněme narovinu, že není na světě příliš mnoho zemí, kde "montují" kardiostimulátory devadesátníkům a vrtulníky převážejí zraněné nepojištěné cizince. I takto maximálně solidární systém má však své limity. Je zřejmé, že se momentálně nácházíme na "covidovém dně". Bod zlomu je určitě nadohled. Koneckonců, nastal v Bergamu, New Yorku i Tel Avivu. Kdy k němu dojde u nás a kolik životů našich blízkých ještě obětujeme, však záleží i na nás. Chovejme se zodpovědně a dodržujme veškerá pravidla 4R. Dříve, než dojde ke kolapsu jedné z nejkvalitnějších zdravotních sítí v Evropě.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Archiv ZZS PK, Michal Holý 

covid 3  covid 1  covid 2