Aktuálně 2021

Zvony a sirény sanitek uctily oběti covidu

Přesně před rokem v Čechách skonala první oběť koronaviru. Stal se jí ve velmi požehnaném věku čtyřiadevadesátiletý muž z Prahy.

 Do nedělního rána přitom s covidem zemřelo už přes 24 tisíc lidí. Nejen starých a nemocných... Nejmladší obětí je zatím teprve osmiletá dívka z Plzeňska, nejstarší pak 104letá seniorka. Právě před oním rokem nikdo z nás, zdravotníků, ale ani běžných občanů, pacientů nebo živnostníků netušil, co nás čeká. Že máme vydržet ještě dva týdny, tři, šestapadesát... Kvůli viru, jež nás všechny překvapil, zaskočil a převrátil naše životy.
 Občanská iniciativa Minuta ticha proto vyzvala ke společnému uctění obětí pandemie, a to v pravé poledne 22. března. Ve stejný čas se rozezněly kostelní zvony po celé republice.
 K této iniciativě se celostátně připojila i Asociace Zdravotnických záchranných služeb ČR a vyzvala tak ke společné pietě za oběti pandemie.
 Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti po skončení pandemie. Čeká nás ještě mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat.
 Proto se rozezněly i sirény vozidel zdravotnické záchranné služby v Plzeňském kraji. Řekněme na rovinu, že spíše v ulicích, než na výjezdových základnách, a to právě z důvodu extrémního vytížení během současné situace.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK

minuta