Aktuálně 2021

První sníh: Záchranáři varují před zbytečnými nehodami

Tak jako každoročně, i letos přinesla první námraza společně se sněhovými přeháňkami vysoký počet dopravních nehod. Záchranáři nabádají řidiče k opatrnosti, zejména, než si na zimní podmínky "zvyknou".

 Hned v první polovině týdne se přechod z vyšších na nižší teploty projevil na Klatovsku, kde se odehrála celá série dopravních nehod. Hned tři z nich se odehrály nedaleko obce Zavlekov, jejichž výsledkem byla těžce zraněná žena narozená v roce 1974, kterou transportovala LZS na urgentní příjem FN Plzeň a lehce zraněný muž r. 1991, jehož ZZS PK převážela po ošetření do Klatovské nemocnice.

V pátek se pak vlna nehod přesunula i do krajské metropole. Řidiči bourali například v Plzni v Nepomucké ulici, kde došlo ke střetu tří osobních vozů, v Borské ulici, kde se střetly dva vozy a k další nehodě dvou aut došlo i v Obchodní ulici. Po jedné hodině odpoledne havaroval osobní vůz mezi Ždírcem a Srby na jižním Plzeňku. Řidička narozená v roce 1952 dle všeho nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a při průjezdu levotočivé zatáčky vyjela mimo komunikaci, kde havarovala do silničního příkopu a  narazila do stromu. Záchranáři ji poskytli ošetření a přetransportovali do nemocnice. Dítě, které se ženou v autě cestovalo, při havárii naštěstí zranění neutrpělo.

K vážné dopravní nehodě pak došlo těsně před půlnocí z pátku na sobotu v Dobřanech. Řidič osobního vozu Seat Leon v Sokolovské ulici zřejmě nezvládl řízení, vylétl ze silnice a následně narazil do domu. Při nehodě utrpěl zranění řidič vozu narozený v roce 1994 a jeho dva spolujezdci, na předním sedadle muž narozený v roce 1996 a na zadním mladík narozený v roce 2000. "Všechny tři muže jsme při vědomí s lehčími až středně těžkými zraněními transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Lochotín," uvedla tisková mluvčí záchranářů Mária Svobodová. Příčinou nehody byla pravděpodobně opilost řidiče. "Muž narozený v roce 1994 při první dechové zkoušce nadýchal 1,7 promile alkoholu, druhé zkoušky již nebyl schopen a byl proto nařízen odběr krve," uvedla tisková mluvčí policie.

Velmi neopatrní jsou v posledních týdnech v Plzni i chodci. Po tragické nehodě, při které došlo k smrtelnému zranění mladé dívky na Masarykově náměstí. hned dva další chodce v plzeňských ulicích kriticky zranila tramvaj, k dalším střetům s chodci s méně fatálními následky pak došlo také na Koterovské, Klatovské i Sokolovské ulici. Ve většině případů chodci vešli přímo před jedoucí automobil a střetu s nimi nedokázali řidiči zabránit.

Blíží se advent, který bohužel často probíhá ve znamení spěchu a mnoha nehod. Pohybujte se na silnicích i ulicích opatrně, ať zabráníme zbytečným nehodám a úrazům.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK, HZS, Krimi-plzen

 

nehoda 4

 

nehoda 3

 

nehoda 5