Aktuálně 2022

ZZS PK má 15 nových sanitek! 6 Seatů RV a 9 Volkswagenů RZP

Krajští zdravotničtí záchranáři dnes v Plzni slavnostně uvedli do provozu patnáct zbrusu nových sanitek.

 Jedná se o šest lékařských vozů pro RV systém a devět RZP ambulancí. Sloužit budou zdravotníkům téměř po celém kraji, od Tachovska a jižního Plzeňska přes Plzeň až po oblast Klatovska, kam jde nových sanitních vozů tentokrát nejvíc.
 Vůbec jako první v republice budou plzeňští záchranáři používat šest automobilů Seat Tarraco 2.0 TDi s pohonem všech kol ve výkonné dieselové verzi. Zdravotnickou zástavbu provedla renomovaná česká společnost Sicar. Dále si záchranáři pořídili šest prostorných sanitních vozidel VW Crafter a tři ambulance VW Transporter šesté generace, které uplatní v horských oblastech Šumavy.
Celková cena nově pořízených patnácti sanitek se blíží 38 miliónům a záchranáři je pořídili z několika finančních zdrojů. Jedenáct sanitek bylo financováno z projektu IROP 21/27, kde 15 % uznatelných nákladů platí ze svého rozpočtu Plzeňský kraj, dvě z Fondu zábrany škod a jedna z dotací na krizovou připravenost Ministerstva zdravotnictví ČR. Půl milionem přispělo záchranářům město Plzeň a nemalou částkou z rozpočtu (1,4 mil. Kč) také zřizovatel Zdravotnické záchranné služby, Plzeňský kraj. Sanitky totiž bude třeba ještě dovybavit lékařskými přístroji.
 „Podobně velký počet vozů jsme obdrželi naposled v roce 2015. Naše vozy najedou v ostrém režimu značný počet kilometrů, takže se je snažíme obměňovat ideálně po pěti letech. V příštím roce obdržíme dalších deset nových sanitek,“ uvedl ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička a poděkoval představitelům kraje za silnou finanční podporu zdravotnické záchranné služby.
Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ocenil nejen variabilitu vozidel, ale i jejich design. „Nové sanitky jsou rychlé, prostorné, bezpečné a dobře vypadají. Doufám, že budou záchranářům dobře sloužit,“ uvedl hejtman R. Špoták.

Text a foto: Vítězslav Sladký

sanitky n 5   sanitky n 7   sanitky n2

sanitky n3   sanitky n6   sanitky n9

sanitky n8