Aktuálně 2024

Záchranáři z Bio Hazard týmu cvičili ve FN Plzeň

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 proběhl praktický nácvik Bio Hazard týmu Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje ve spolupráci s Klinikou infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Plzni.
 
Dále se akce zúčastnily i HZS PLK - centrální hasičská stanice Plzeň Košutka, PČR a KHS Plzeň. Cílem cvičení byl nácvik na soubor typové činnosti IZS 16A - Mimořádná událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení nebo ostatních prostorech. Základním scénářem se stala situace, kdy na ambulanci FN Plzeň sám přijde pacient s příznaky nevolnosti, slabosti, horečky a zvracení. Lékař zjišťuje cestovatelskou anamnézu, kterou je několikatýdenní pobyt v Demokratické republice Kongo.
 
Po vyšetření, ošetření a zajištění pacienta lékař FN Plzeň indikuje transport do Fakultní nemocnice Bulovka - kliniku infekčních nemocí, která je specializovným centrem pro izolaci a léčbu vysoce nebezpečných nákaz v ČR. Reálný scénář přináší možnost všem složkám IZS vyzkoušet si zásah a transport pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. V nejbližší době proběhnou ještě další dvě cvičení BHT krajských zdravotnických záchranářů. 
 
Bio Hazard tým vznikl na ZZS PK už v roce 2011. Od té doby urazil obrovský kus cesty v ošetřování a transportu pacientů s vysoce virulentní nákazou. Disponuje nejmodernější technikou a má k dispozici také sanitní vůz speciálně vybavený pro účely BHT.
 
 
Text: Vítězslav Sladký
Foto: Filip Šimčík
 
IMG 20240425 WA0003
 
IMG 20240425 WA0005 1
 
IMG 20240425 WA0006 2