Aktuálně 2024

Odešel doyen letecké záchranné služby a české urgentní medicíny plk. MUDr. Petr Hora

Ve středu 3. července 2024 nás navždy opustil emeritní náčelník Letecké záchranné služby Kryštof 7 plk. prim. MUDr. Petr Hora. Zemřel po těžké, několikaměsíční nemoci.

Jsou chvíle, kdy i literátům dochází slova. Protože pro slzy nevidí na papír či monitor. Primář Petr Hora byl nejen mým dlouholetým kolegou, kamarádem, přítelem i nadřízeným, ale také pracovním a životním rádcem. Přirozenou osobností a studnicí moudrosti. Člověkem lidsky lidským. Jedním z těch, jehož autoritou nemusel nikdo jmenovat, on jí zkrátka byl.

Když přišla zjara letošního roku zpráva o jeho vážné a nečekané nemoci, byl jsem zdrcen, podobně jako moji blízcí spolupracovníci. Tušili jsme, že se konec blíží, a prosili Boha, aby byl milosrdný. V osobnosti Petra Hory odešel vynikající anesteziolog, intenzivista, ale také chápavý, empatický a charismatický přítel, na kterého byl stoprocentní spoleh. Svůj profesní život spojil s urgentní medicínou. Profesně působil od roku 1969 jako lékař OUNZ Tachov mimo jiné v Nemocnici v Plané u Mariánských Lázní, kde v roce 1990 spoluzaložil Leteckou záchrannou službu Kryštof 7, která se následně přesunula na letiště v Líních u Plzně pod křídly Armády České republiky. Dále Petr sloužil jako lékař na výjezdové základně ZZS PK ve Stříbře a v období od března 2007 do srpna roku 2016. V Lednu 2008 se ujal pozice vedoucího lékaře zdravotnického operačního střediska ZZS PK, kde působil do 31.8 2009.

Se stomatoložkou MUDr. Pavlou Horovou vychoval dceru a syna, oba znamenité lékaře.

Poslední rozloučení s urnou se uskuteční v neděli 21. července 2024 ve 14 hodin v kostele Všech svatých ve Stříbře. Rodina zesnulého prosí, aby smuteční hosté zvážili namísto květinových darů příspěvek na Hospic svatého Lazara, který se o Petra Horu v posledních měsících a týdnech života s nesmírnou péči staral.

Milý Petře, neskonale si vážím Tvé práce, ale také všech rad, které jsi mi kdy do života dal. A nejsem sám…. Jsou nás zástupy, mých kolegů ze ZZS, LZS i nemocnic. Přejeme Tvé duši věčný klid. Zachránil jsi tisíce lidí. A andělé přece neumírají, jen si tak na chvíli odskočí odpočinout… Jednou se zase potkáme a dáme si sklenku dobrého vína.

Ze srdce

Vítězslav Sladký a kolektiv ZZS PK

 

PETR