Aktuálně 2024

Za volantem bezpečně až do cíle

k článku bezpečně za volantem

V několika uplynulých dnech eviduje zdravotnická záchranná služba v našem kraji zvýšený počet výjezdů k dopravním nehodám.Vyjížděli jsme k nehodám lehkým i těm vážným, kdy šlo opravdu o život. S narůstajícími teplotami do tropických hodnot na teploměru je potřeba dbát i na určitá pravidla za volantem. Apelujeme na řidiče, aby dbali na svou bezpečnost a bezpečnost celé přepravované osádky vozu. Jezděte opatrně a s rozmyslem. Vyhnete se tak nepříjemným situacím. Dostaňte se do cíle zdraví a užijte si krásné léto na místě, za kterým jste cestovali.

Pár dobrých rad:

-V těchto parných dnech je potřeba především dodržovat pravidelný pitný režim. Předejdete tak dehydrataci a následným zdravotním obtížím, které se mohou projevit nejen za volantem.
 -Výhodou je používání slunečních brýlí, předejdete tak nadměrnému oslňování slunečními paprsky.
 -Neotáčejte se na zadní sedačky za dětmi, věnujte se plně řízení.  Pokud potřebujete s dětmi něco vyřídit, zastavte na bezpečném místě a situaci vyřešte.
 -Vždy používejte bezpečnostní pásy, v případě nehody vám mohou zachránit život.
 -Při jízdách na větší vzdálenosti plánujte delší pauzy, nepřeceňujte se, odpočívejte.   
 -Mějte u sebe vždy své léky pro akutní situace, které se na cestách mohou vyskytnout.
 -Mějte ve voze kompletní autolékárničku a seznamte se s jejím obsahem.
 -Pokud jdete pomáhat jiným motoristům nebo poskytujete první pomoc na silnici, vždy mějte oblečenou reflexní vestu a rozsvícená varovná světla.
 -Pokud vidíte vozidlo záchranné služby se zapnutým světelným a výstražným zvukovým zařízením, snažte se mu umožnit volný průjezd.
  Dorazit k vážně zraněnému pacientovi včas je pro nás zásadní.
 -Nenechávejte v uzamčeném voze děti nebo zvířata a to ani na několik málo minut. Můžete jim způsobit vážné potíže. Nestačí ani pootevřené okénko.
- Myslete na ostatní. Zbytečně nepředjíždějte v nepřehledných zatáčkách a úsecích.
 -Klimatizaci nastavte na přijatelnou teplotu. Velký rozdíl mezi teplotami ve voze a venku může negativně ovlivnit zdravotní stav.
 -Dobře si pamatujte číslo zdravotnické záchranné služby 155 a naučte se poskytovat první pomoc. Spolupracujte s operátorem tísňové linky a řiďte se jeho pokyny.

Přejeme Vám jen ty nejhezčí  letní dny plné zábavy a odpočinku. Pevně doufáme, že nás nebude potřeba.

Bc. Lukáš Uherek