Aktuálně 2018

Záchranářský Silvestr: Opilci, napadení i popálení

 Silvestrovské oslavy z pohledu krajských zdravotnických záchranářů neprobíhaly nikterak mimořádně. Jako obvykle řada lidí namísto zpěvem a tancem přicházející rok vítala přemírou alkoholu, rvačkami a hádkami. 

 K těm prvním záchranáři vyjížděli už v podvečer, kdy zasahovali v plzeňské Masarykově ulici, v Sušici i u rodinné rvačky v Holýšově. Po třiadvacáté hodině vyráželi na Lochotín dokonce k opilé třináctileté dívce, která si zapomněla vzít léky a prodělala astmatický záchvat. První novoroční výjezd dostali krajští záchranáři už v čase 00:01, takže pokud by soutěžili obdobně jako porodníci, vítězství by měla ZZSPk zřejmě v kapse. Pomoc vyrážela k ženě středního věku, která si ustlala přímo na toaletách kavárny Anděl. Od té chvíle zvonily telefony na zdravotnickém operačním středisku takřka nepřetržitě. Záchranka zasahovala u popálených v Nové vsi, v Plzni i v Chanovicích, ke rvačkám a sebepoškozování pak docházelo prakticky na území celého kraje. Nejčastěji samozřejmě v samotné Plzni, ale "zahambit" se nenechali ani obyvatelé menších měst a obcí či u nás pracující cizinci. Dva popálení museli být dokonce letecky transportováni na specializované pracoviště v pražských Vinohradech. K vážnému úrazu došlo také v Pernarci, kde opilý mladík spadl z cca osmimetrové výšky a následně mu ještě spadl na hlavu balík slámy. Před sedmou hodinou ráno měli zdravotničtí záchranáři za sebou od půlnoci už neuvěřitelných 72 výjezdů! Celkově jich 1. ledna absolvovali 180. Jen několik málo nočních zásahů bylo k běžně nemocným pacientům, v kraji dokonce tentokrát během silvestrovské noci nedošlo ani k žádná vážné dopravní nehodě.

 Řada lidí se bohužel stále nedokáže bavit slušně, vážit si svého zdraví, a tudíž namísto u slavnostního novoročního oběda skončí v nemocnici. Tak "na zdraví" a zase za rok...

rv 9 

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký