Aktuálně 2018

Den linky 155 proběhl v OC Olympia na jedničku

 Všichni, kteří zavítali 15.5. 2018 do plzeňského OC Olympia v Plzni - Černicích, mohli obdivovat práci operátorů zdravotnické záchranné služby a také si osvojit celou řadu poznatků důležitých pro záchranu života v kritických okamžicích.

 Konal se zde totiž od ranní deváté až do večerní dvacáté hodin v pořadí druhý ročník Dne linky 155. Čtveřice operátorek a operátorů zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje učila veřejnost, jak správně komunikovat na tísňové lince a také jak pomoci lidem přímo ohroženým na životě náhlou zástavou oběhu.

 V průměru přibližně každých 15 sekund totiž zazvoní na některém ze zdravotnických operačních středisek ZZS tísňová linka 155 a přibližně každých 30 sekund vyjíždí z jedné z více než 300 výjezdových základen v České republice vozidlo zdravotnické záchranné služby. Počet výjezdů v celé České republice přesahuje jeden milion za rok! Plně funkční a vyspělý systém zravotnická záchranná služba provozuje 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.

 Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi těmi, kdo pomoc zdravotníků potřebují a záchranáři, kteří ji poskytují. Letos zdravotničtí záchranáři veřejnost nejen učili správně komunikovat se speciálně vyškolenými operátory, ale také laicky resuscitovat či efektivně využívat mobilní aplikaci Záchranka. Stánek záchranářů umístěný v centrálním vestibulu Olympie během celého dne navštívilo obrovské množství nakupujících, čímž akce se zatím nedlouhou historií splnila svůj účel. Všem, kteří nás podpořili, děkujeme!

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Alena Hrabáková 

D155 1  D155 2  Den linky 155 logo 2