Aktuálně 2018

Horská služba Šumava slaví 70 let. Zdravotničtí záchranáři děkují za spolupráci

 U zásahů se často potkávají. Zdravotničtí záchranáři a členové Horské služby ze Šumavy. Naposled bojovali společně o život šestašedesátiletého muže, který prodělal srdeční zástavu v hotelu Horizont na Špičáku. Mnohem častěji se ovšem setkávají u úrazů na sjezdovkách či cyklostezkách. Dnes slaví Horská služba Národního parku Šumava 70 let od svého založení.


 HS Šumava byla založena jako druhá v republice po Krkonoších 16. června roku 1948. Původně měla vzniknout už o deset let dříve, ale její založení překazila 2. světová válka a nástup nacismu. V době totality zase záchranářům komplikoval život vznik hraničních pásem a nemožnost jakékoli spolupráce s německými kolegy. "Uzavřen byl dokonce i Špičák. Ve zbytku pohoří ale činnost HZS pokračovala s úspěchem, naštěstí hned po Špičáku vznikla další stanice v Hojsově Stráži a pak se podařilo založit i další. Jakmile se po roce 1989 zrušila hraniční pásma, mohl se víc rozvíjet turistický ruch a objevily se nové lokace s kvalitními sjezdovými tratěmi. Tím ovšem výrazně přibylo i naší práce s potřebou lepšího zázemí, lepšího vybavení a perfektního výcviku členů," uvádí Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Nyní n a Šumavě působí 13 profesionálních záchranářů, 36 dobrovolných členů a 3 lékaři. K půdním stanicím přibyly nové, které se nachází v Prášilech, Nové Peci a Kramolíně a všechny jsou moderně vybaveny. Chloubou horských záchranářů je pak Dům HS na Špičáku. Spolupráce s Bergwachtem je samozřejmostí.
 Zdravotničtí záchranáři ze ZZS Pk si spolupráce s Horskou službou Šumava velmi váží a doufají, že na profesionální i přátelské úrovni potrvá další desítky let. Oficiální oslava proběhne až po skončení hlavní letní sezóny během slavnostní schůze HS 6. října 2018 v hotelu Stella na Špičáku.

Text: Vítězslav Sladký
Ilustrační foto: archiv HS Šumava, ZZS Pk

Šumava 6  Šumava 7  Šumava 4