Aktuálně 2018

Záchranáři varují před prázdninovými úrazy

 Za několik dní skončí českým školákům každodenní povinnosti a začnou vytoužené dvouměsíční letní prázdniny. Ty přinášejí krom radosti z volna a cestování každoročně také tisíce úrazů. Aniž bychom chtěli rodiče jakkoli děsit, mějme na mysli, že se každoročně několik desítek našich dětí v září už do školních lavic bohužel nevrátí…

 Mohlo by se zdát, že přilby na hlavách mladých cyklistů už se staly samozřejmostí. Na pozemních komunikacích jsou pro děti dávno povinné. Ale nosí je všichni vždy? I při cestě z chatové oblasti na nákup do konzumu, nebo při krátké večerní projížďce k rybníku? Dbejte důsledně na užívání přileb, skutečně zachraňují životy a chrání před závažnými kraniotraumaty. Používejte je také na koloběžkách, bruslích, skateboardech a podobných „strojích“, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Tím spíš, má-li vaše koloběžka, mini segway nebo hoverboard přídavný pohon. Mělo by platit – čím vyšší dosažitelná rychlost, tím lepší ochrana hlavy a krční páteře. Stále se setkáváme s případy, kdy cykloturisté přilbu nepoužijí ani v horském terénu. Následky mozkolebečních poranění přitom patří k těm nejzávažnějším a nezřídka změní život nejen zraněným, ale celým jejich rodinám. Při jízdách autem i autobusem by mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů.

 Dalším typickým letním úrazem jsou případy tonutí. V Česku se každý rok utopí kolem dvou set lidí. Počty utonutí jsou vyšší, než smrt na motorkách! V případě dospělých se většinou jedná o dobré plavce, kteří z vody nemají respekt, přecení své fyzické možnosti, anebo je ve vodě přepadne nějaká zdravotní indispozice. Samostatnou kapitolou jsou zahradní bazény. Ty se každoročně stanou smrtelnou pastí pro celou řadu malých dětí, které v nestřeženém okamžiku spadnou do vody. Vždy se přitom jedná jen o pár vteřin, po které je dospělí ponechají bez dozoru. Že dítě „chybí“ si většinou povšimnou až po desítkách minut, kdy je už šance na resuscitaci a záchranu takřka nulová. Doporučujeme bazény důsledně zakrývat, případně vybavit elektronickým alarmem.

 Užívejte léto, jezděte opatrně a myslete na své zdraví. Zatímco odřené koleno ještě nikoho nezabilo, strávit prázdniny v nemocnici si jistě nepřeje nikdo z nás.

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký 

ZZS IL  zzs il 2