Aktuálně 2018

Kolapsy z horka zaměstnávají záchranáře

 Současné tropické počasí přináší zvýšené riziko kolapsů z horka. Krajští zdravotničtí záchranáři vyjíždějí každý den k několika takovým příhodám.

 Předpověď počasí přítom předpokládá nadprůměrné teploty až do konce letních prázdnin. Nejvíce kolapsových stavů z veder zaznamenává zdravotnické operační středisko ZZS vždy na začátku vlny veder, pak si lidé na vyšší teploty obvykle zvyknou. Přesto stále celkem zbytečně riskují zdravotní problémy. Záchranáři doporučují, aby lidé v těchto dnech dbali na dostatečný přísun tekutin a vyhýbali se nadměrné fyzické aktivitě.

 „Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení či dlouhý pobyt na přímém slunci,"
Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/lekar-kolaps-z-horka-hrozi-i-zdravym-lidem-20140609-xpdi.html
vyjmenová Vítězslav Sladký ze zdravotnického operačního střediska ZZS Pk. Zejména senioři se mnohdy vystavují nebezpěčí bezdůvodně, když běžné nákupy a pochůzky obstarávají v poledních hodinách a mnohdy i v nevhodně teplém oblečení z umělých materiálů. Zatímco mladého člověka běžný kolaps většinou nijak neohrožuje a stačí jej zchladit, nechat odpočinout a zavodnit, tak starším lidem, kardiakům a astmatikům může jít o život. "Pro nás je nejdůležitější po telefonu odlišit běžný kolapsový stav od náhlé zástavy oběhu, kdy je potřeba postiženého začít neodkladně laicky resuscitovat," vysvětluje Vítězslav Sladký a dodává, že právě senioři nemívají pocit žízně a proto je nutné, aby si vedli záznam o příjmu tekutin za celý den. Nejvhodnějším nápojem k udržování pitného režimu je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, čaje nebo zeleninové šť
Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/lekar-kolaps-z-horka-hrozi-i-zdravym-lidem-20140609-xpdi.html
ávy.

 Ke kolapsům z horka vyjíždějí zdravotničtí záchranáři nejen do ulic a obchodů, ale velmi často také do průmyslových komplexů, třeba v Boru nebo Nové Hospodě na Tachovsku. A to i několikrát za den. Zejména zahraniční dělníci podceňují svůj zdravotní stav a pitný režim. Někteří z nich u sebe nemají ani doklady nebo průkaz o zdravotním pojištění.

 Velkou opatrnost záchranáři doporučují i při konzumaci alkoholických nápojů. A to nejen z důvodu, že alkohol má diuretické účinky, čímž organismus odvodňuje. Při vedrech může totiž i malá dávka alkoholu vést k těžkému stavu opilosti. To se týká zejména návštěvníků nejrůznějších letních festivalů.

 Text a foto: Vítězslav Sladký 

Foto br pk 2