Aktuálně 2018

Záchranáři prožili rušnou neděli. Havarovala auta i malé letadlo

Poslední srpnová neděle pro krajské zdravotnické záchranáře rozhodně nepatřila ke klidným službám. Vyjížděli k dopravním nehodám, havárii letadla, oběšení i alergickým reakcím.

 Hned po sedmé hodině ranní došlo v Hrádecké ulici na Doubravce k hrozivě vypadající dopravní nehodě. Luxusní Audi A5 řízené dvaatřicetiletým řidičem zde ve vysoké rychlosti vylétlo ze silnice a převrátilo se na střechu. Ze zcela zdemolovaného vozu dokázal řidič jako zázrakem sám vystoupit a utrpěl jenom lehčí zranění, se kterým byl převezen do nemocnice. Následně při dechové zkoušce na alkohol nadýchal přes dvě promile.

 Další nehoda se stala nedaleko, na křižovatce ulic Rokycanské a Dlouhé. Jeden z řidičů pravděpodobně přehlédl světelnou signalizaci. „Během střetu vozidel Škoda a Subaru došlo k lehkému zranění nezletilého pasažéra, který byl převezen na chirurgii k dalšímu vyšetření. Čtyři další osoby jsme pouze prohlédli a ponechali na místě,“ uvedl tiskový mluvčí ZZS Pk Martin Brejcha.

 Všechny složky IZS včetně vrtulníku letecké záchranné služby pak spěchaly k obci Úlice, kde došlo k havárii ultralehkého letadla. Stroji během letu ulétla vrtule. Následně se pilot narozený v roce 1939 pokusil nouzově přistát na blízkém letišti, což se mu nezdařilo a havaroval v poli. Pilota, který není v přímém ohrožení života, transportoval vrtulník LZS na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni. Případ si převzal k dořešení Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

 Smutně naopak skončil výjezd do Bystřice nad Úhlavou, kde se oběsil teprve sedmadvacetiletý muž. „Událost nám byla nahlášena krátce po 11. hodině a přestože naše výjezdová skupina z Nýrska dorazila na místo během pěti minut, mladému muži již nebylo pomoci. Případ si převzala policie a koroner,“ sdělil Vítězslav Sladký ze Zdravotnického operačního střediska krajských záchranářů.

 Množit se v těchto dnech začínají i alergické reakce na pobodání hmyzem. Například v Prádle na Nepomucku napadlo několik sršňů dvaačtyřicetiletého muže. Okamžitě k němu vyrazily dvě výjezdové skupiny ZZS Pk z Nepomuku a Vlčic. Po ošetření pacienta záchranáři odvezli k observaci do nemocnice. Už krátce po nedělním poledni se celkový počet výjezdů krajských zdravotnických záchranářů přiblížil ke stovce.

 Text: Vítězslav Sladký,
 Foto: ZZS Pk, HZS Pk, PČR

 

Ned 3  Ned 2  Ned 1