Aktuálně 2018

Monstrózní inscenace Prodané nevěsty měla klidný průběh

 Více než šest tisíc diváků navštívilo v pátek 7. září velkolepou inscenaci Smetanovy "nejnárodnější opery" Prodaná nevěsta, kterou na obří scéně pod širým nebem na náměstí Republiky uvedl Plzeňský kraj spolu s partnery jako oslavu 100. výročí vzniku republiky.

 Velký počet návštěvníků si samozřejmě vyžádal asistenci všech složek IZS. V pátém patře hotelu Centrál zasedal během celé produkce Krizový štáb Plzeňského kraje, jehož součástí byli mj. i ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička a tiskový mluvčí Martin Brejcha. Doktor Hrdlička byl zároveň připraven k případnému zásahu jako lékař. Přímo u katedrály sv. Bartoloměje a na rohu se Zbrojnickou ulicí měli záchranáři dvě výjezdové skupiny RZP, které během představení ošetřily dvě divačky. Průběh celého slavnostního večera tak proběhl z pohledu zdravotnických záchranářů mimořádně klidně a Plzeňané prokázali, že se umí chovat jako distingované operní publikum. Jedinou větší akcí IZS se tak stalo pátrání po dvanáctileté slečně, která se záhy našla a byla v pořádku předána svým rodičům.
 Plzeňský kraj spojil síly s městem Plzeň, Divadlem J. K. Tyla a agenturou Nashledanou a od října loňského roku pracoval na přípravě jedné z největších akcí roku s názvem „Prodaná nevěsta pod širým nebem.“ Inscenační tým velkolepého představení tvořil dirigent Norbert Baxa, režisér Tomáš Pilař a scénograf Lukáš Kuchinka. Opera byla uvedena ve verzi z roku 1870, tedy v klasické podobě, ale za využití nejmodernějších technologií. „Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších uvedení této opery na otevřené scéně. Součástí představení jsou i živá zvířata. Počet umělců včetně folklórních souborů a orchestru dosáhl čísla tři sta padesát,“ popisuje velkolepou akci náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová. V roli Mařenky se představila přední plzeňská sopranistka Ivana Veberová, v roli Jeníka špičkový český tenorista Aleš Briscein a jako Kecal basista Jevhen Šokalo. Velkým překvapením byla pro mnohé také přítomnost plzeňského biskupa Tomáše Holuba na jevišti.
 Excelentní výkony umělců ocenili diváci obrovským potleskem. Prodaná nevěsta se zkrátka publiku i po stopadesáti letech stále líbí.

Text a foto: VítězslavSladký

Prodaná 5  Prodaná 1  prodaná 3

Prodaná 6  Prodaná 2  Prodaná 4