Aktuálně 2018

Světový den záchrany života podpořil laickou resuscitaci

Včera proběhl v sídle krajských zdravotnických záchranářů Světový den záchrany života. Ten si klade za cíl seznámit laickou veřejnost se základy oživování při náhlé zástavě oběhu. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se již popáté přidala k nynější celosvětové akci (do loňska šlo o Evropský den záchrany života). 

 Čtyři lektoři Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS PK a jeden operátor zdravotnického operačního střediska během dne proškolili v laické resuscitaci na sto dvacet žáků základních škol, v odpoledních hodinách pak byla akce určena široké veřejnosti. Všichni si procvičili laickou resuscitaci na speciálních modelech a dozvěděli se řadu praktických rad, jak postupovat, pokud někdo v jejich blízkosti zkolabuje. Vyzkoušet si mohli i správnou komunikaci s operátorkou tísňové linky. 

 Světový den záchrany života vzbudil v Plzni zasloužený ohlas také mezi zástupci médií včetně regionálních televizí a účastníky akce přišla osobně povzbudit i krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková.

 Podtitul letošní kampaně #worldrestartaheart Každý člověk na světě může zachránit život! podporuje myšlenku, že resuscitace je natolik jednoduchým výkonem, že jej může provádět opravdu kdokoliv, dokonce i děti od věku 12 let. Pro přežití dospělých osob se spatřenou srdeční zástavou doma, v práci nebo na veřejnosti je velmi efektivní samotná srdeční masáž, kterou lze provádět bez předchozího nácviku. Laická resuscitace přitom dvoj- až trojnásobně zvyšuje šanci postiženého na přežití!

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Roman Berkovec

Svět 1  Svět 2  Svět 3

Svět 4  Svět 5  Svět 6