Aktuálně 2021

Zdravotničtí záchranáři podporují kampaň Suchej únor

V únoru proběhne již devátý ročník tradiční kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky.

Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo až 9 % dospělé populace. Rok 2021 přináší zásadní kvalitativní změnu - knihu Suchej únor, která na 416 pečlivě vydestilovaných stranách představuje alkohol ve všech jeho společenských rolích.
 Suchej únor umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. Díky tomu mohou poznat, jak moc své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Z výsledku testů nezávislosti vytvořeném ve spolupráci s NUDZ (Národní ústav duševního zdraví), který v únoru 2020 vyplnilo přes 25 000 osob, vyplynulo ze vzorku 700 účastníků, že 4 měsíce po akci zvolní s pitím přes 53 % účastníků Suchého února.
 Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. Účastníci “Sucháče” se mohou již tradičně registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz. “Každý registrovaný účastník dostane naši knihu, která ho provede měsícem na suchu. Registrací lidé podpoří nejen kampaň, ale především další činnost neziskovky Suchej únor na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování,” doplňuje za organizátory Petr Freimann. Kniha Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život, z nás abstinenty neudělá – není to ani jejím cílem. Má být lidem především inspirací k příjemné sebereflexi a můžeme se díky ní ledacos dozvědět. Nejen o alkoproblematice, ale hlavně o sobě. Kniha má jediný cíl – abychom všichni znali upřímnou odpověď na jednoduchou otázku: „Ovládáme my alkohol, nebo alkohol ovládá nás?“ dodává Freimann. 
 Letos poprvé kampaň podpoří také zdravotničtí záchranáři. "Je víc než jasné, že se v naší republice pije přes míru. Dnes a denně vyjíždí naše výjezdové skupiny k opilcům i k pacientům, jejichž zdravotní stav poškodilo dlouhodobé pítí alkoholu. Proto nám přišlo naprosto přirozené kampaň podpořit. Při naší práci je důležité mít "čistou hlavu". Proto již několik let, tak jako téměř všude jinde, provádíme namátkové kontroly na alkohol. Zda se naši zaměstnanci zúčastní kampaně i v soukromí, je samozřejmě na každém z nich," uvádí ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička s tím, že edukace v toto oblasti není nikdy dost.

Text: Vítězslv Sladký

Foto: Kampaň Suchej únor 

únor