Aktuálně 2021

Krajští zdravotničtí záchranáři prezentovali ZZS PK na Dostálových dnech v Ostravě

Před několika dny skončily XXVII. Dostálovy dny urgentní medicíny. Po loňské přestávce vynucené pandemickou situací a předloňské redukované jednodenní podobě v rámci kongresu EUSEM v Praze se „Dostálky“ vrátily na své původní místo do ostravského Clarion Congress Hotelu a to v termínu 12. – 14. října 2021.

Tradičního kongresu se letos zúčastnilo více než 300 účastníků a volba hlavních témat byla jako obvykle velmi zajímavá. Záchranáři ZZS PK se prezentovali přednáškou vedoucího inspektora provozu Davida Cermana a primářky ZZS PK Jany Vidunové, která zároveň bloku MEKA spolu s MUDr. Kubalovou předsedala. Prezentace s názvem „Hromadné postižení osob – srážka vlaků u Milavče“ popisovala v názvu zmíněnou událost, kterou krajští záchranáři spolu s dalšími složkami IZS řešili v srpnu 2021. Zabývala se především úhlem pohledu inspektora provozu ZZS, který vykonával funkci vedoucího zdravotnické složky. V prezentaci nechybělo ani krátké srovnání s obdobnými vlakovými neštěstími v ČR. Přednáška se setkala se skvělým ohlasem, např. ředitel ZZS Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř uvedl: „Chtěl bych vám vyseknout poklonu za skvělé zvládnutí celé situace, včetně úžasné přeshraniční spolupráce. Klobouk dolů!“. Nešlo však o jedinou prezentaci. Nad tématem doprovázet či nedoprovázet pacienta do zdravotnického zařízení polemizovala v bloku mladých lékařů „Dilemata (nejen) mladého lékaře v PNP“ lékařka Lenka Čechurová.

V rámci Dostálových dnů také proběhl 8. ročník udílení cen Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky, po delší době opět tváří v tvář. Za Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje byla oceněna Mgr. Ivana Krsová, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS PK. Je nutné zdůraznit, že mimo jiné se jí povedlo sestavit kvalitní tým lektorů a ze vzdělávacího a výcvikového střediska vytvořila kvalitní pracoviště pro výuku našich zaměstnanců, příslušníků dalších složek IZS, first responderů a dalších laiků, které vzdělávací akce dokáží vždy zaujmout, ponaučit, ale i pobavit. Gratulujeme Ivanko.

Další ročník Dostálových dnů urgentní medicíny by měl proběhnout, pokud to situace dovolí, opět v Ostravě ve dnech 18. – 20. října 2022.

Text  a foto: Vítězslav Sladký, Jana Vidunová, Mária Svobodová

 

dostálky

 

dostálky 3

 

 

 

 

 

dostálky 2

 

dostálky 4