Aktuálně 2023

Tragický červenec. Záchranáři vyjížděli prakticky denně k vážným dopravním nehodám

V červenci zahynulo na českých silnicích nejméně 36 lidí. Umíralo se i na silnicích našeho kraje.

Statistiku ještě mohou zhoršit další oběti, jež podlehnou zraněním v následujících dnech v nemocnicích. Obrovské množství nehod zaznamenali během prvního prázdninového měsíce i krajští zdravotničtí záchranáři Plzeňského kraje.

Mohu potvrdit, že takovou četnost vážných nehod dlouhou dobu nepamatuji,“ potvrzuje Vítězslav Sladký z tiskového oddělení Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. „Když zpětně procházím statistiku, prakticky nemohu najít den, kdy by na území kraje nedošlo k vážné nehodě se zraněním osob. Několik lidí bohužel přišlo o život. Chybovali motoristé, cyklisté i chodci. Také došlo k několika tragédiím na železnici, ať už se jedná o střet vlaku s vozidlem nebo sraženou osobu. Těžko říct, zda počet nehod nějak souvisí s extrémním počasím, kdy velká vedra vystřídaly bouřky a přívalové deště. Za řadou nehod stojí i návykové látky nebo nepozornost, kdy se řidič třeba ohlédne na děti na zadních sedadlech. Každý takový mžik může předznamenat tragédii.“

Jedna z nejtragičtějších nehod se udála v podvečer 4. července, kdy u obce Třemošná na nechvalně známém obchvatu obce vyletěl osobní automobil ze silnice. V autě cestovaly společně s rodiči dvě malé děti. Zatímco děti utrpěly naštěstí jen lehčí zranění, oba rodiče následkům svých zranění podlehli. Muž po dlouhé resuscitaci hned na místě události, mladá žena zemřela v nemocnici. Policisté dále šetří okolnosti této rodinné tragédie, i kdo vozidlo řídil. Významný podíl na tragédii může mít i zjištění, zda byly dospělé osoby připoutány bezpečnostními pásy.

Hned o dva dny později se přímo v centru Plzně zranil řidič BMW, který na Americké třídě narazil ve vysoké rychlosti do sloupu. Po nehodě nadýchal téměř tři promile alkoholu. Pro představu, tato hodnota u dospělého muže znamená vypití cca tří lahví vína nebo patnácti panáků tvrdého alkoholu… Ve stejný den před půlnocí došlo k další závažné nehodě v Plzeňské ulici v Tachově. Řidič Audi se zde střetl postupně se dvěma vozidly. V těch utrpěli zranění tři muži narození v letech 2003-2006, nejvážněji zraněného muže ročník 1974 transportoval do plzeňské Fakultní nemocnice vrtulník. Předpokládaný viník od nehody utekl. V pondělí 10. července najel zřejmě vlivem zdravotní indispozice teprve čtyřicetiletý muž nákladního automobilu v Mýtě na Rokycansku do zdi domu. I zde byla resuscitace ZZS i LZS marná a muž zemřel.

Zranění se nevyhnulo bohužel ani chodcům. 12. července smetl osobní automobil nezletilou dívku na přechodu pro chodce v Masarykově ulici v Domažlicích. Vrtulník LZS jí se středně těžkým poraněním transportoval do FN Plzeň. Téhož dne došlo ke dvěma nehodám v Plzni nedaleko od sebe. Nejprve se střetly dva osobáky v Sušické ulici, následně vyletěl další vůz ze silnice u nedalekého Letkova. Výsledkem obou nehod jsou dva těžce a jeden lehce zraněný účastník. Že k vážným nehodám dochází i v ulicích Plzně, dokázal řidič vozidla, který narazil do několika vozů čekajících na semaforu na Rokycanské třídě. Nepozorností jednoho řidiče skončili hned čtyři lidé uprostřed léta v nemocnici.

Další řidič ujel od srážky s nezletilým cyklistou, kterého vážně zranil na Božkovském náměstí v Plzni. Podobně zbaběle se zachoval i elektrokoloběžkář, který na rondelu v Plzni srazil a poranil staršího muže. V bezvědomí pak skončil spolujezdec těžce opilého řidiče, který havaroval 15. července u Velkého Boru na Horažďovicku. Dvacetiletý mladík bez řidičského oprávnění, ale zato s alkoholem v dechu pak srazil mladou dívku v ulici Elišky Krásnohorské na Lochotíně… V nemocnici skončil i motocyklista, jenž nedaleko Ostrova u Stříbra přehlédl na kruhovém objezdu osobní automobil. 21. července došlo k další tragické nehodě u Běšin, kde havaroval s automobilem muž narozený v roce 1935. Byl resuscitován, ale následně bohužel svým zraněním podlehl v nemocnici. Celostátní zpravodajství následně přineslo zprávu, že se jednalo o jednoho z významných československých federálních politiků.

V pondělí 24. července záchranáři oživovali a transportovali ve vážném stavu do nemocnice jednu z účastnic střetu osobního vozu s vlakem u Nemilkova na Klatovsku. Další dvě osoby byly zraněny lehce. Žena narozená v roce 1974 později v nemocnici následkům zranění podlehla. Další člověk zahynul na silnici v noci ze soboty na neděli 30. července, když došlo na novém obchvatu Plzně u sjezdu na Křimice ke střetu osobního vozu s dodávkou. „Z místa nehody jsme za stálé resuscitace transportovali muže narozeného v roce 1978 ve velice vážném stavu na emergency Fakultní nemocnice Lochotín, bohužel cestou do nemocnice došlo i přes veškerou naši snahu k jeho úmrtí," uvedla tisková mluvčí ZZS PK s tím, že posádka dodávky, tedy muž narozený v roce 2001 a žena v roce 1996, byli transportováni na urgentní příjem téže nemocnice.

Náš poměrně dlouhý výčet je pouhým zlomkem závažných nehod, ke kterým zdravotničtí záchranáři v Plzeňském kraji během července vyráželi. Mnohdy v součinnosti s leteckou záchrannou službou AČR z Plzně Líní, kterou navíc zdravotnické operační středisko vysílalo k dalším tragickým dopravním nehodám v Karlovarském kraji. Všem složkám IZS děkujeme za spolupráci a znovu apelujeme na všechny účastníky silničního provozu, buďte opatrní a ohleduplní, ať je alespoň srpen méně tragický.

 

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: ZZS PK, Dominik Pohludka, HZS PK

CV NEP 3

 

červenec 4

 

červenec 1