Aktuálně 2018

Krajští záchranáři edukovali veřejnost na Bezpečné Šumavě

 Už osmý ročník prezentace všech složek IZS s názvem Bezpečná Šumava proběhl dnes, v sobotu 22. září, ve Slunečné u Prášil. Záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje zde představili vůz RZP s veškerým vybavením a po celou dobu edukovali veřejnost v laické resuscitaci dospělého i dítěte. Slavnostního zahájení Bezpečné Šumavy se zúčastnil i ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička.

 Smyslem projektu Bezpečná Šumava je ukázat, že všichni záchranáři, kteří se podílí na záchraně života a zvýšení bezpečnosti v území, jsou sehraný tým. A obzvlášť to platí v Národním parku Šumava. Na rozsáhlém a členitém území, které se rozprostírá přes tři státy a v České republice přes dva kraje, jeden záchranářský tým neznamená nic. Spolupráce horských záchranářů s těmi zdravotnickými, hasiči, policisty i leteckou záchrannou službou je životně důležitá.
 "Terénní podmínky na Šumavě jsou velmi specifické a bez pomoci horských záchranářů a hasičů bychom se v této oblasti neobešli," vysvětluje ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička, který mnohdy pracuje ve výjezdových skupinách jako lékař. "Na horách dochází často nejen k úrazům, ale společně s ostatními složkami IZS tu několikrát ročně zasahujeme také u náhlých zástav oběhu, například u cyklistů, kteří přecení své síly. Souhra všech zasahujících i znalost místopisu je u takových případů stěžejní," dodává doktor Hrdlička.

 Organizátorem Bezpečné Šumavy je Správa NP Šumava společně s Odborem záchranné služby a urgentní medicíny Armády ČR a Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje. Letos byl k vidění vrtulník LZS AČR, zásahový vůz Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, technika HZS Plzeňského i Jihočeského kraje a sborů dobrovolných hasičů obcí na území parku, Policie České republiky a mnoho dalšího.

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký, HZS, HS ČR 

Šumava 3  ROZV 6  Šumava 6