Aktuálně 2018

Záchranáři prožili rušný státní svátek

Státní svátek sv. Václava neboli Den české státnosti nepatřil pro krajské zdravotnické záchranáře ke klidným službám. Během dne se stalo několik dopravních nehod i dalších závažných stavů.

Několikrát během pátku havarovali motocyklisté. Například v Hartmanicích na Klatovsku nebo v Plzni na Gerské ulici. Tato zranění naštěstí nebyla vážná. Letecká záchranná služba AČR, kterou vysílá a řídí zdravotnické operační středisko ZZS PK, ovšem vypomáhala také v sousedních krajích, a to ve Lnářích u Blatné a v Podluhách na Berounsku. Oba tito zranění motorkáři skončili s těžkým zraněním na Emergency FNL v Plzni.

Drama se odehrálo rovněž v lesní části pohoří Brdy, nedaleko obce Strašice. U staršího cyklisty zde došlo v náhlé zástavě oběhu. Na místo okamžitě vyrazily všechny složky IZS. Muž byl po delší resuscitaci v přímém ohrožení na životě připojen na umělou plicní ventilaci a transportován na urgentní příjem do Plzně.

Krátce po 15. hodině pak řidič u Hoštky na Tachovsku převrátil traktor. Utrpěl lehčí zranění, avšak dechová zkouška prokázala přítomnost alkoholu v jeho dechu. V půl páté odpoledne spěchaly opět všechny záchranné složky do Sušice, kde nouzově přistál parašutista na střeše jednoho z domů a následně sklouzl ze střechy na terasu. Při plném vědomí byl letecky transportován na Emergency v Plzni vzhledem k závažnému mechanismu úrazu, ale není ohrožen na životě.

Na netradiční místo mířily dvě výjezdové skupiny ZZS PK před polednem v Plzni, když starší muž zkolaboval v Novém divadle během veřejné generální zkoušky nové inscenace muzikálu Duch, který bude mít slavnostní premiéru zítra. Ani tento pacient není naštěstí ohrožen na životě a byl transportován do nemocnice k dalšímu vyšetření.

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký, ZZS PK, Krimi-plzen

zzs 5  zzs il 2  Traktor